Ostatnia aktualizacja
18.05.2024 15:33

Osób online: 3

stat4u



Instrukcja bezpieczeństwa



ROZDZIAŁ I



SPRAWOWANIE OPIEKI I ZAPEWNIENIE BEZPIECZEŃSTWA DZIECIOM W CZASIE ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH W BUDYNKU PRZEDSZKOLA I NA TERENIE OGRODU PRZEDSZKOLNEGO.





I. Zasady ogólne obowiązujące nauczycieli i pozostałe osoby z personelu obsługowego przedszkola.



1. Nauczyciel w godzinach pracy oddziału jest zobowiązany ciągle sprawować opiekę nad dziećmi; w przypadku opuszczenia miejsca pracy w sytuacjach wyjątkowo koniecznych, kiedy przebywa z dziećmi winien powierzyć opiekę innej osobie z personelu przedszkola.

2. W oddziale dzieci najmłodszych, 3 i 4 -letnich letnich dodatkową opiekę sprawuje pomoc nauczyciela, w pozostałych grupach nauczyciel uzgadnia z woźną oddziałową kiedy i do jakich czynności będzie potrzebna do pomocy w sprawowaniu opieki nad dziećmi lub innych czynnościach pomocniczych.

3. W oddziale integracyjnym opiekę sprawuje nauczyciel prowadzący i nauczyciel wspomagający oraz pomoc nauczyciela.

4. W czasie zajęć wymagających większego zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom np. zajęcia plastyczne, ruchowe, badawcze, gospodarcze, rytmiczne, czynności samoobsługowe w szatni i inne, dodatkową pomoc i opiekę sprawuje woźna oddziałowa i pomoc nauczyciela.

5. W przypadku nieobecności pomocy nauczyciela lub woźnej oddziałowej przydzielonej do danej grupy, nauczyciel dostosowuje organizację zajęć pod względem BHP do aktualnych możliwości osób zastępujących nieobecnego pracownika.

6. Nauczyciel prowadzący grupę jest zobowiązany do pozyskania informacji o wszelkich możliwych telefonach kontaktowych do rodziców lub innych osób upoważnionych do odbioru dzieci, przed przyjściem dziecka do grupy a w trakcie pobytu do ich aktualizacji.



II. Postępowanie w razie wypadku bądź innej sytuacji, w której występuje zagrożenie zdrowia lub życia dziecka.



1. Opieka nad dziećmi w czasie udzielania pomocy poszkodowanemu:



. w przypadku zdarzenia w którym następuje zagrożenie życia lub zdrowia dziecka nauczyciel dokonuje oceny sytuacji zgodnie z zasadami BHP i podejmuje decyzję co do sposobu dalszego postępowania,

. w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia udziela natychmiastowej pomocy przed medycznej a opiekę nad pozostałymi dziećmi zleca poprzez pomoc nauczyciela lub woźną oddziałową innemu nauczycielowi, ponadto zleca osobie z personelu powiadomienie dyrektora i rodziców oraz wezwanie lekarza lub karetki pogotowia,

. w zależności od miejsca zdarzenia, czy jest to plac zabaw w ogrodzie przedszkolnym, czy sala zabaw w budynku, nauczyciel podejmuje odpowiednie środki bezpieczeństwa dla pozostałych w grupie dzieci, tak aby nie pozostawić ich bez opieki

- jeżeli zdarzenie ma miejsce w ogrodzie przedszkolnym; to nauczyciel wzywa pomoc nauczyciela lub woźną oddziałowa tę która jest akurat na placu, ta osoba szybko zwołuje zbiórkę dzieci, przelicza je i przekazuje w ten sposób dzieci innej nauczycielce pod opiekę a sama wykonuje dalsze polecenia nauczyciela,

- jeżeli zdarzenie ma miejsce w sali a nie ma tam pomocy nauczyciela to wzywa natychmiast woźną oddziałową, zleca jej w zależności od sytuacji albo pilnowanie dzieci bądź przeprowadzenie pod opiekę innej nauczycielki do sąsiedniej sali, woźna dalej pozostaje do dyspozycji nauczyciela

. jeżeli nauczyciel ocenia, że zdarzenie jest niegroźne i wymaga tylko zwykłego opatrzenia rany to przekazuje poszkodowane dziecko pod opiekę woźnej lub pomocy nauczyciela, która zajmie się opatrzeniem i przemyciem ran i udzieli niezbędnej pomocy zgodnie z zasadami BHP





2. Sposoby informowania o zdarzeniu przez nauczyciela



. nauczyciel dokonuje oceny sytuacji i decyduje o sposobie udzielania pomocy i interwencji a następnie o zdarzeniu informuje dyrektora i rodziców

. nauczyciel zobowiązany jest prowadzić podręczny rejestr wypadków, skaleczeń, objawów choroby i innych sytuacji zagrażających zdrowiu lub życiu dziecka i odnotowywać w nim wszystkie informacje tego typu z określeniem miejsca i czasu zdarzenia a także sposobu powiadamiania rodziców a także o efekcie końcowym danej sprawy.



















ROZDZIAŁ II



SPRAWOWANIE OPIEKI I ZAPEWNIENIE BEZPIECZEŃSTWA DZIECIOM NA SPACERACH I WYCIECZKACH



I. Spacery i wycieczki w obrębie tej samej miejscowości co przedszkole



1. Każde wyjście na spacer i wycieczkę należy odnotować w zeszycie wyjść, podając datę, godzinę i miejsce wyjścia oraz czas powrotu, potwierdzone własnoręcznym podpisem nauczyciela.

2. Na spacerze lub wycieczce, opiekę nad dziećmi sprawują dwie osoby - nauczyciel, który w pełni odpowiada za bezpieczeństwo dzieci i pomoc nauczyciela lub woźna oddziałowa.

3. Pomoc nauczyciela lub woźna oddziałowa jest zobowiązana zabrać ze sobą apteczkę pierwszej pomocy przy wyjściu na wycieczkę.

4. Postępowanie w razie wypadku bądź innej sytuacji, w której występuje zagrożenie życia lub zdrowia dziecka podczas spaceru lub wycieczki:



. nauczyciel dokonuje oceny sytuacji i jeżeli uznaje, że zdarzenie jest nie groźne, przekazuje dziecko pod opiekę pomocy lub woźnej, która sprawować będzie bezpośrednią opiekę aż do momentu powrotu do przedszkola i udzieli pomocy poszkodowanemu dziecku, typu przemycie rany, założenie opatrunku itp.

. jeżeli jednak sytuacja będzie stanowiła bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia dziecka, nauczyciel zleca pomocy lub woźnej natychmiastowe zawiadomienie telefoniczne dyrektora lub innego nauczyciela w przedszkolu następnie, rodziców i nakazuje wezwanie pogotowia, jednocześnie zabezpiecza opiekę pozostałym dzieciom, znajduje jak najbezpieczniejsze miejsce w oczekiwaniu na pomoc, jeżeli uzna to za konieczne wzywa inną nauczycielkę z przedszkola aby przejęła opiekę nad dziećmi i bezpiecznie doprowadziła grupę do przedszkola.



II. Wycieczki wyjazdowe poza teren miasta



1. Wycieczki wyjazdowe poza teren miasta zgłaszane są do dyrektora na Karcie Wycieczki, która zawiera dokładne informacje o czasie, miejscu, celu wyjazdu a także o środkach transportu, ubezpieczeniu, ilości opiekunów i ilości dzieci wraz z wykazem nazwisk uczestników i pozwoleń rodziców. Karta wycieczki winna zawierać również numer telefonu do kierownika wycieczki, który będzie podany do wiadomości dyrektora i rodziców dzieci uczestniczących w wycieczce. Kierownik wycieczki na co najmniej dwa dni przed planowanym wyjazdem przedkłada kartę wycieczki dyrektorowi, który po sprawdzeniu wszystkich danych zatwierdza wycieczkę. Kierownik wycieczki odpowiedzialny jest również za podanie podpisanej przez dyrektora karty wycieczki do GZOEiAO w Wolsztynie celem powiadomienia organu prowadzącego i sprawującego nadzór pedagogiczny o mającej się odbyć wycieczce.

2. Kierownika wycieczki wyznacza dyrektor z pośród nauczycieli, którzy posiadają niezbędne kwalifikacje.

3. Na wycieczce poza obrębem miejscowości, w której jest przedszkole opiekę nad dziećmi sprawuje 1 opiekun na 10 dzieci. Pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci ponosi nauczyciel.

4. Postępowanie w razie wypadku, bądź innej sytuacji w której występuje zagrożenie zdrowia lub życia dziecka na wycieczkach poza obrębem miejscowości w której jest przedszkole:

. nauczyciel dokonuje oceny sytuacji i jeżeli uznaje, że zdarzenie jest nie groźne, przekazuje poszkodowane dziecko pod opiekę pomocy lub woźnej, która udzieli pierwszej pomocy dziecku typu przemycie ran, założenie opatrunku itp., nauczyciel dalej sprawuje opiekę nad pozostałymi dziećmi.

. w przypadku, kiedy nauczyciel uznaje, że jest potrzebna interwencja lekarza zgłasza ten wypadek kierownikowi wycieczki, który natychmiast zawiadamia pogotowie, rodziców i dyrektora. Nauczyciel znajduje jak najbezpieczniejsze miejsce w oczekiwaniu na pomoc jednocześnie zabezpiecza opiekę pozostałym dzieciom, jeżeli uzna to za konieczne wzywa inną nauczycielkę aby przejęła opiekę nad dziećmi a sam udziela pomocy poszkodowanemu dziecku do momentu przyjazdu pogotowia.

4. Udział rodziców w wycieczkach:

. rodzic może uczestniczyć w wycieczce; zarówno na terenie miejscowości gdzie znajduje się przedszkole jak i poza nią, tylko wtedy kiedy istnieją wyraźne wskazania zdrowotne lub względy bezpieczeństwa. Dotyczy to zwłaszcza dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności lub innych dzieci w wyjątkowych sytuacjach kiedy należy zapewnić im dodatkowe środki bezpieczeństwa.

. decyzję o potrzebie zapewnienia dziecku specjalnej opieki na wycieczce podejmuje nauczyciel wychowawca w porozumieniu z rodzicem dziecka.

. nauczyciel wychowawca grupy zobowiązany jest na co najmniej trzy dni przed planowaną wycieczką zgłosić fakt udziału rodzica w wycieczce kierownikowi wycieczki, który umieszcza nazwisko danej osoby w karcie wycieczki jako opiekuna indywidualnego.

. rodzic, który bierze udział w wycieczce ze względu na sprawowanie specjalnej opieki nad swoim dzieckiem, ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo swojego dziecka.









ROZDZIAŁ III



PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI Z PRZEDSZKOLA ORAZ SPRAWOWANIE OPIEKI PODCZAS UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNYCH I SPOTKAŃ PRZEDSZKOLNYCH





I. Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola



1. Dziecko musi być przyprowadzane i odbierane z przedszkola przez rodziców, opiekunów prawnych lub upoważnioną przez rodziców osobę pełnoletnią zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo.

2. Rodzice, którzy upoważniają inne osoby do odbioru dzieci zobowiązani są do pisemnego wskazania wszystkich tych osób na specjalnych drukach upoważnień wydawanych przez nauczycielki. Upoważnienie takie ważne jest na okres jednego roku szkolnego w okresie od 1 września do 30 sierpnia i pozostawiane jest u nauczyciela wychowawcy.

3. W przypadku zmiany osób upoważnionych rodzice zobowiązani są dostarczyć nowe upoważnienie dla innej osoby i pisemnie unieważnić poprzednie u nauczyciela wychowawcy danej grupy.

4. W razie zauważenia przez personel przedszkola, że osoba upoważniona przez rodzica lub sam rodzic jest w stanie nietrzeźwym lub nie może z innych przyczyn zapewnić bezpieczeństwa dziecku, dziecko nie będzie wydane z przedszkola a nauczyciel grupy lub inna osoba z personelu pełniąca dyżur w szatni niezwłocznie skontaktuje się z rodzicami lub drugim rodzicem w celu osobistego odebrania przez nich dziecka z przedszkola i powiadamia o sytuacji dyrektora i odnotowuje ten fakt w rejestrze wypadków.

5. Gdyby dziecko opierało się, płakało i nie chciało wyjść z różnych przyczyn z przedszkola z osobą upoważnioną przez rodziców, w takim przypadku dziecko pozostaje nadal pod opieką nauczyciela, który kontaktuje się telefonicznie z rodzicami dziecka w celu ustalenia dalszych kroków postępowania.

6. Podczas przyprowadzania dziecka do przedszkola rodzice są zobowiązani doprowadzić dziecko do Sali i przekazać pod opiekę nauczycielce, dopiero od tego momentu dziecko znajduje się pod opieką przedszkola, które odpowiada za bezpieczeństwo dziecka.

7. Podczas odbierania dziecka z przedszkola, rodzic przejmuje opiekę nad dzieckiem w momencie przywitania się z dzieckiem. Podczas odbierania dzieci z placu zabaw, rodzice zobowiązani są podejść z dzieckiem do nauczyciela i zgłosić odbiór dziecka, od tego momentu odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka przejmuje rodzic lub inna osoba upoważniona.

8. Jeżeli dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola, nauczyciel ma obowiązek powiadomić o tym rodziców dziecka lub osoby upoważnione przez rodziców do odbioru dziecka. W przypadku gdy nie można się skontaktować z rodzicami, osobami upoważnionymi do odbioru dziecka, nauczyciel oczekuje z dzieckiem przez jedną godzinę. Po upływie tego czasu powiadamia komisariat policji o niemożliwości skontaktowania się z rodzicami (w wypadku zaistniałej sytuacji nauczyciel sporządza notatkę z podjętych działań do momentu przekazania dziecka policji i o sytuacji powiadamia dyrektora).



II. Sprawowanie opieki nad dziećmi podczas uroczystości przedszkolnych i spotkań przedszkolnych



1. Podczas uroczystości przedszkolnych z udziałem rodziców lub dziadków opiekę nad dziećmi przejmują rodzice lub dziadkowie po części artystycznej, występach dzieci i złożeniu życzeń.

2. Na zajęciach warsztatowych w czasie zebrań z rodzicami, opiekę nad dziećmi sprawują rodzice.

3. Podczas wyjazdu mikołajkowego do lasu, dzieci wyjeżdżające z przedszkola autokarami są pod wyłączną opieką nauczycieli. Rodzice biorący udział w tej imprezie mogą wspólnie bawić się z dziećmi a nauczyciel ustala wcześniej zasady uczestnictwa rodziców i odpowiedzialności za dziecko. Zabrania się rodzicom samowolnego zabierania dziecka bez poinformowania o tym fakcie nauczyciela.





Przedszkole 3 WolsztynPrzedszkole 3 WolsztynPrzedszkole 3 WolsztynPrzedszkole 3 WolsztynPrzedszkole 3 WolsztynPrzedszkole 3 WolsztynPrzedszkole 3 Wolsztyn

Kliknij aby powiększyć


www.p3wolsztyn.pl 2012 - 2024. "Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"